News Headlines

2021 Shelby Co. Livestock Show

 

The 16th Annual Shelby County 4-H & FFA Livestock Show was held February 27, 2021 at the Sheriff’s Posse Rodeo Arena with over 100 exhibitors. Weigh-in of market animals started at 7:30 a.m. and the show began at 10:00 a.m. with rabbits judged by Mr. Frank Farrow. Carl Muntean, judged the lambs, goats, swine, and cattle. Both judges were very informative and interactive with the youth and animals. The Buyers Appreciation dinner and Livestock Auction was held later the same day at the John Dean Windham Civic Center. 

 

The livestock auction premium money totaled just over $79,334 for local 4-H and FFA members according to Lane Dunn, Show Chairman. We would like to say a special thank you to all contributors and bidders for making this year’s auction our most successful ever.

 

The following are the results of the show and auction:

 

Champions Row Represented By:

 

Kayson Pledger of Timpson FFA showed the Grand Champion Steer.  Following the show, Kayson’s steer sold at the livestock auction for $11,000 with Hawkeye Hunting Club purchasing the 1,310-pound steer.

 

Reserve Champion Steer honor went to Cassie Nutt of Shelby Co. 4-H. Cassie’s steer was purchased by Despino Tire for $3,500.

 

The Grand Champion Market Swine was shown by Irelynn Clouse of Joaquin FFA with Shelby Savings Bank and General Shelters purchasing the champion hog for $3,500.

 

Alexis Clouse of Joaquin FFA showed the Reserve Champion Market Swine.  The hog was sold to Farmers State Bank for $2,000.

 

In the Market Goat division, Avery Metcalf of Timpson FFA showed the Grand Champion. Avery’s goat was purchased for $3,000 by Farmers State Bank.

 

The Reserve Grand Champion Market Goat was shown by Alyssa Cummings of Joaquin FFA. Alyssa’s goat was purchased for $2,000 by Center Livestock Auction Barn.

 

Jairo Blanco of Joaquin FFA showed the Grand Champion Market Lamb in Saturday’s Show.  State Representative Chris Paddie purchased Jairo’s lamb for $3,000.

 

Reserve Champion honors in the Market Lamb division went to Clayton Hinton of Shelbyville FFA. Border’s Poultry were the winning bidders for $2,750.

 

The Grand Champion Market Rabbit was shown by Chris Bartlett of Center FFA. Chris will receive premium money in the amount of $400.  Katie Ford of Center FFA showed the Reserve Grand Champion pen of market rabbits. She will receive $350 in premium money.

 

Other placings in Saturday's Show were as follows:

 

Rabbit Show Results:

 

Grand Champion & Reserve Champion Breeding Rabbits - Doe:

Lexie Truitt (Center FFA) - Grand Champion

Celeste Elliott (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

Grand Champion & Reserve Champion Breeding Rabbits - Buck:

Alaina Haley (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Brylee Scarborough (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

Grand Champion & Reserve Champion Chinchilla Breeding Rabbits - Doe:

Celeste Elliott (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Malachi McArthur (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

Chinchilla Breeding Rabbits - Doe:

Celeste Elliott (Shelbyville FFA) - First

Malachi McArthur (Shelbyville FFA) - Second

River Williford (Shelbyville FFA) – Third

 

Grand Champion & Reserve Champion Harlequin Breeding Rabbits - Doe:

Lucas Bass (Shelbyville FFA) - Grand Champion

McKayla Huss (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion

 

Harlequin Breeding Rabbits - Doe:

Lucas Bass (Shelbyville FFA) - First

McKayla Huss (Timpson FFA) - Second

Brittany Bartee (Shelbyville FFA) – Third

 

 

 

Grand Champion & Reserve Champion Mini Rex Breeding Rabbits - Doe:

Chloe Musico (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Hunter Bartee (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

Mini Rex Breeding Rabbits - Doe:

Chloe Musico (Shelbyville FFA) - First

Hunter Bartee (Shelbyville FFA) – Second

Logan Williams (Shelbyville FFA) – Third

Aubre Andrusick (Center FFA) – Fourth

Abby Messer (Shelby Co. 4-H) – Fifth

 

Grand Champion & Reserve Champion Standard Rex Breeding Rabbits - Doe:

Kaylin Miller (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Liela Klein (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

Standard Rex Breeding Rabbits - Doe:

Kaylin Miller (Shelbyville FFA) - First

Liela Klein (Shelbyville FFA) - Second

Logan Williams (Shelbyville FFA) – Third

Claire Johnson (Timpson FFA) – Fourth

 

Grand Champion & Reserve Champion AOB Breeding Rabbits - Doe:

Lexie Truitt (Center FFA) - Grand Champion

River Williford (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

AOB Breeding Rabbits - Doe:

Lexie Truitt (Center FFA) - First

River Williford (Shelbyville FFA) - Second

Banner Warr (Timpson FFA) – Third

Liela Klein (Shelbyville FFA) – Fourth

Makenzi Lyons (Shelbyville FFA) – Fifth

Celeste Holloway (Shelbyville FFA) – Sixth

Makenzi Lyons (Shelbyville FFA) – Seventh

Emmalee Richardson (Timpson FFA) - Eighth

 

 

Grand Champion & Reserve Champion Californian Breeding Rabbits - Buck:

Brylee Scarborough (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Madalin Posey (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion

 

Californian Breeding Rabbits - Buck:

Brylee Scarborough (Shelbyville FFA) - First

Madalin Posey (Timpson FFA) - Second

Cullen Freeman (Joaquin FFA) – Third

 

 

Grand Champion & Reserve Champion French Lop Breeding Rabbits - Buck:

Liela Klein (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Dixie Spence (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion

 

French Lop Breeding Rabbits - Buck:

Liela Klein (Shelbyville FFA) - First

Dixie Spence (Timpson FFA) – Second

 

Grand Champion & Reserve Champion Mini Rex Breeding Rabbits - Buck:

Chloe Musico (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Adly Messer (Shelby Co. 4-H) - Reserve Grand Champion

 

Mini Rex Breeding Rabbits - Buck:

Chloe Musico (Shelbyville FFA) - First

Adly Messer (Shelby Co. 4-H) – Second

Cara Searcy (Timpson FFA) – Third

Madalin Posey (Timpson FFA) – Fourth

Jedd Wagstaff (Shelbyville FFA) – Fifth

Kayla Garcia (Shelbyville FFA) – Sixth

Addison Lloyd (Shelbyville FFA) – Seventh

Adly Messer (Shelby Co. 4-H) – Eighth

 

Grand Champion & Reserve Champion Standard Rex Breeding Rabbits - Buck:

Layci Sample (Timpson FFA) - Grand Champion

Allie Jones (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

Standard Rex Breeding Rabbits - Buck:

Lacy Sample (Timpson FFA) - First

Allie Jones (Shelbyville FFA) - Second

Ashton Bragg (Shelbyville FFA) - Third

 

 

Grand Champion & Reserve Champion AOB Breeding Rabbits - Buck:

Alaina Haley (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Logan Williams (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

 

AOB Breeding Rabbits - Buck:

Alaina Haley (Shelbyville FFA) - First

Logan Williams (Shelbyville FFA) – Second

Kayla Garcia (Shelbyville FFA) – Third

Delaney Dunn (Shelbyville FFA) – Fourth

Bailey Shadix (Timpson FFA) – Fifth

Trinity Spencer (Timpson FFA) – Sixth

Cullen Freeman (Joaquin FFA) – Seventh

Liela Klein (Shelbyville FFA) - Eighth

 

Market Rabbits:

Chris Bartlett (Center FFA) - Grand Champion Rabbit

Katie Ford (Center FFA) - Reserve Grand Champion Rabbit

Jimmarion Smith (Center FFA) - 3rd Place

Lexie Truitt (Center FFA) - 4th Place

 

 

 

Lamb Show Results:

 

Lamb Showmanship Results:

 

Farm Bureau presented Jairo Blanco of Joaquin FFA with the Champion Senior Lamb Showmanship buckle. Jacie Lee of Center FFA received the Champion Junior Lamb Showmanship buckle from Shelby Co. 4-H.

 

Highest Placing Senior Scholarship Market Lamb – Jairo Blanco (Joaquin FFA) was awarded this $500 scholarship

 

Market Lambs Class 1:

Abby Messer (Shelby Co. 4-H) - First

Bryleigh Lynch (Joaquin FFA) - Second

Haleigh Lynch (Joaquin FFA) - Third

Lance Holloway (Center FFA) – Fourth

Adly Messer (Shelby Co. 4-H) – Fifth

Kennedy Bush (Center FFA) – Sixth

 

Market Lambs Class 2:

Clayton Hinton (Shelbyville FFA) - First

Landree Jousan (Shelby Co. 4-H) - Second

Catherine Searcy (Timpson FFA) - Third

Jacie Lee (Center FFA) – Fourth

 

Market Lambs Class 3:

Jairo Blanco (Joaquin FFA) - First

Kenzie Walton (Timpson FFA) - Second

Cara Searcy (Timpson FFA) – Third

Cameron Bennett (Timpson FFA) – Fourth

Kallie Solomon (Timpson FFA) - Fifth

 

Market Lambs Grand Champion, Reserve Grand Champion and Sale Order:

  • Jairo Blanco, Joaquin FFA - Grand Champion purchased by State Representative Chris Paddie for $3,000
  • Clayton Hinton, Shelbyville FFA - Reserve Grand Champion purchased by Borders Poultry for $2,750
  • Kenzie Walton, Timpson FFA – purchased by Austin State Bank for $2,000
  • Landree Jousan, Shelby Co. 4-H – purchased by Shelby County Farm Bureau for $2,600
  • Catherine Searcy, Timpson FFA – Shelby Savings Bank and General Shelters for $1,500
  • Jacie Lee, Center FFA – purchased by Farmers State Bank for $1,600
  • Cara Searcy, Timpson FFA – purchased by Cobb Hatchery for $1,600
  • Abby Messer, Shelby Co. 4-H – purchased by P5 Cattle Company for $2,749

 

 

 

Goat Show Results:

 

Goat Showmanship Results:

 

In the Goat division, Kayla White of Shelbyville FFA was named Champion Senior Showman and was presented a buckle by Timpson FFA.  Avery Metcalf of Timpson FFA was named Champion Junior Showman and her buckle was presented by Farm Bureau.

 

Grand Champion & Reserve Champion Breeding Goats - Doe:

Thalia Hernandez (Joaquin FFA) - Grand Champion

 

Breeding Goats - Doe:

Thalia Hernandez (Joaquin FFA) - First

 

Grand Champion & Reserve Champion Market Goats:

Avery Metcalf (Timpson FFA) - Grand Champion

Alyssa Cummings (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion

 

Market Goats Class 1:

Keelie McDonald (Timpson FFA) – First

Emmalee Richardson (Timpson FFA) – Second

Brittany Bartee (Shelbyville FFA) – Third

Thalia Hernandez (Joaquin FFA) – Fourth

 

Market Goats Class 2:

Hannah Wages (Center FFA) – First

Shelby Holloway (Timpson FFA) – Second

Malachi McArthur (Shelbyville FFA) – Third

Carsey Lovell (Shelbyville FFA) – Fourth

Hunter Bartee (Shelbyville FFA) - Fifth

 

Market Goats Class 3:

Alyssa Cummings (Joaquin FFA) – First

Ashton Bragg (Shelbyville FFA) – Second

Wyatt Foster (Shelby Co. 4-H) – Third

Grayson Hightower (Shelby Co. 4-H) – Fourth

Lauren Neal (Joaquin FFA) – Fifth

 

Market Goats Class 4:

Avery Metcalf (Timpson FFA) – First

Ashlynn McNutt (Timpson FFA) – Second

Naomie Meyers (Joaquin FFA) – Third

Kayla White (Shelbyville FFA) – Fourth

Markus Harber, Jr. (Timpson FFA) – Fifth

Bailey Shadix (Timpson FFA) - Sixth

 

 

Market Goats - Grand Champion & Reserve Grand Champion Sale Order:

 

 

 

 

 

 

 

Swine Show Results:

 

Swine Showmanship Results:

 

Logan Meyer of Center FFA was named Champion Senior Swine Showman.  The trophy buckle was presented by Shelby County Farm Bureau.  Center FFA presented the Junior Champion Swine Showman buckle to Irelynn Clouse of Joaquin FFA.

 

Highest Placing Senior Scholarship Market Swine – Logan Williams (Shelbyville FFA) was awarded this $500 scholarship

 

Grand Champion & Reserve Champion Breeding Swine - Gilt

Tucker Meyer (Center FFA) - Grand Champion

Logan Meyer (Center FFA) - Reserve Grand Champion

 

Breeding Swine - Gilt

Tucker Meyer (Center FFA) - 1

Logan Meyer (Center FFA) – 2

Kiptyn Phelps (Shelby Co. 4-H) – 3

Logan Meyer (Center FFA) – 4

Tucker Meyer (Center FFA) – 5

Logan Meyer (Center FFA) - 6

 

Grand Champion & Reserve Champion Market Swine

Irelynn Clouse (Joaquin FFA) - Grand Champion

Alexis Clouse (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion

 

Market Swine Class 1:

Mason Hughes (Timpson FFA) – First

Logan Williams (Shelbyville FFA) – Second

Kenley Moore (Timpson FFA) – Third

Trevor Hightower (Shelby Co. 4-H) – Fourth

Dixie Spence (Timpson FFA) - Fifth


Market Swine Class 2:           

Irelynn Clouse (Joaquin FFA) - First

Jayden Cater (Joaquin FFA) - Second

Kaylee Oliver (Joaquin FFA) - Third

Emma Kaluza (Timpson FFA) – Fourth

 

Market Swine Class 3:

Logan Meyer (Center FFA) – First

Taylor Stewart (Timpson FFA) – Second

River Williford (Shelbyville FFA) - Third

 

 

Market Swine Class 4:

Alexis Clouse (Joaquin FFA) – First

Stormie Meyers (Joaquin FFA) – Second

Corben Odom (Center FFA) – Third

Lily Haley (Shelbyville FFA) – Fourth

Alaina Haley (Shelbyville FFA) – Fifth

 

Market Swine Class 5:

Tucker Meyer (Center FFA) – First

Kylie Snell (Shelbyville FFA) – Second

Kiptyn Phelps (Shelby Co. 4-H) – Third

Lillian Etheridge (Shelbyville FFA) – Fourth

Slade Kirby (Center FFA) - Fifth

 

 

Market Swine Sale Order:

  • Irelynn Clouse, Joaquin FFA - Grand Champion purchased by Shelby Savings Bank and General Shelters for $3,500
  • Alexis Clouse, Joaquin FFA - Reserve Grand Champion purchased by Farmers State for $2,000
  • Stormie Meyers, Joaquin FFA - purchased by Keith Oswalt Logging for $1,990
  • Jayden Cater, Joaquin FFA - purchased by K&L Management, Klein Cattle Company, Hammer Equipment, Collin Hairgrove, Marcus McCann, Worsham’s Grocery for $1,500
  • Kaylee Oliver, Joaquin FFA - purchased by Shelby Savings Bank and General Shelters for $1,700
  • Mason Hughes, Joaquin FFA - purchased by K&L Management, Klein Cattle Company, Hammer Equipment, Collin Hairgrove, Marcus McCann, Worsham’s Grocery for $1,600
  • Logan Williams, Shelbyville FFA – purchased by Hawkeye Hunting Club for $1,700
  • Logan Meyer, Center FFA – purchased by Shelby County Farm Bureau for $1,999

 

 

Beef Show Results are as follows:

 

Beef Showmanship Results:

In the Beef division, Wesley Wages of Center FFA was presented with the Senior Beef Showmanship buckle by Joaquin FFA. Shelbyville FFA presented Cassie Nutt of Shelby Co. 4-H with the Junior Beef Showmanship buckle.

 

 

The Highest Placing Champion County Bred Heifer:

Was shown by Wesley Wages. Wesley will receive $750 from Link Charolais & Dr. Derek Grant.  The 2nd place County Bred Heifer was shown by Mayson Harbison. Mayson will receive $250 from Link Charolais & Dr. Derek Grant.

 

 

Grand Champion and Reserve Grand Champion Heifers of Show:

Allison Gamble (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion

Tucker Gamble (Shelby Co. 4-H) - Reserve Grand Champion

 

 

Division Grand Champion and Reserve Grand Champion American/American Cross Heifer

Landree Jousan (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion Division

Mayson Harbison (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion Division

 

American/American Cross: Class 1

Ally Kimbro (Timpson FFA) - First

Brecken Kimbro (Timpson FFA) - Second

 

American/American Cross: Class 2

Baylor Kimbro (Timpson FFA) - First

Brecken Kimbro (Timpson FFA) - Second

 

American/American Cross: Class 3

Baylor Kimbro (Timpson FFA) - First

Samantha Wainwright (Shelbyville FFA) - Second

 

American/American Cross: Class 4

Landree Jousan (Shelby Co. 4-H) – First

Cale Cornelius (Timpson FFA) – Second

Mayson Harbison (Timpson FFA) - Third

 

American/American Cross Heifer: Class 5

Tate Barnes (Timpson FFA) – First

 

American/American Cross Heifer: Class 6

Landree Jousan (Shelby Co. 4-H) – First

 

American/American Cross Heifer: Class 7

Landree Jousan (Shelby Co. 4-H) – First

Tate Barnes (Timpson FFA) – Second

Brant Barnes (Timpson FFA) – Third

 

American/American Cross Heifer: Class 8

Ally Kimbro (Timpson FFA) – First

Tate Barnes (Timpson FFA) – Second

 

 

 

American/American Cross Heifer: Class 9

Mayson Harbison (Timpson FFA) - First

Delaney Dunn (Shelbyville FFA) – Second

 

 

Division Grand Champion and Reserve Champion English and English Cross Heifers:

Allison Gamble (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion Division

Hannah Wages (Center FFA) - Reserve Grand Champion Division

 

English and English Cross Heifer: Class 1

Hannah Wages (Center FFA) - First

 

English and English Cross Heifer: Class 2

Allison Gamble (Shelby Co. 4-H) - First

 

 

Division Grand Champion and Reserve Champion Exotic and Exotic Cross Heifers:

Tucker Gamble (Shelby Co. 4-H) - Division Grand Champion

Wesley Wages (Center FFA) - Reserve Grand Champion

 

Exotic and Exotic Cross Heifers: Class 1

Camille Greer (Shelby Co. 4-H) – First

Carter Greer (Shelby Co. 4-H) - Second

 

Exotic and Exotic Cross Heifers: Class 2

Tucker Gamble (Shelby Co. 4-H) – First

 

Exotic and Exotic Cross Heifers: Class 3

Wesley Wages (Center FFA) - First

 

 

Bull Show Results:

 

Grand Champion and Reserve Grand Champion Bull of Show:

Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion

Wesley Wages (Center FFA) – Reserve Champion

 

Breeding Bull:

Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - First

Wesley Wages (Center FFA) – Second

 

 

 

 

 

 

Market Steer Results:

 

 

Larry Hagler Memorial Scholarship Highest Placing Senior Market Steer:

Ethan Wood was awarded this $500 scholarship

 

The Highest Placing Champion County Bred Steer:

Was shown by Cassie Nutt. Cassie will receive $1,000 from Farmers State Bank.  The 2nd place County Bred Steer was shown by Connor Nutt. Connor will receive $250 presented by Livestock Nutrition Center. The 3rd place County Bred Steer was shown by Kayden Nutt. Kayden will receive $150 presented by Shelby County Farm Bureau

 

Highest Gaining Steer Award:

Went to Wesley Wages. Wesley will receive $150 presented by Livestock Nutrition Center

 

Grand Champion and Reserve Grand Champion Market Steers:

Kayson Pledger (Timpson FFA) - Grand Champion

Cassie Nutt (Shelby Co. 4-H) - Reserve Grand Champion

 

Steer Grand Champion, Reserve Grand Champion and Sale Order:

  • Kayson Pledger, Timpson FFA - Grand Champion purchased by Hawkeye Hunting Club purchased for $11,000
  • Cassie Nutt, Shelby Co. 4-H - Reserve Grand Champion purchased by Despino Tire for $3,500
  • Wesley Wages, Center FFA – purchased by Aethon Energy, Rydaco, Sabine State Bank, Mettauer Law Firm, Farmers Insurance, Joe Bill & Connie Mettauer, R&D Distributing for $2,500
  • Ethan Wood, Joaquin FFA – purchased by TriState Vac & Rental, Eastern Fishing & Rental, Southern Transport, Herrington Services, Topline Rental, Adams Ford, Red Diamond Oilfield, Smires Testing for $3,499
  • Conner Nutt, Shelby Co. 4-H – purchased by Shelby Savings Bank and General Shelters for $2,000
  • Kayden Nutt, Shelby Co. 4-H – purchased by Boles Feed, Fish & Still Equipment, Azure, Judge Allison Harbison, Payne’s Community News, Ihlo Sales, Jack’s Saw Shop, First Financial for $1,750
  • Braxton Weir, Joaquin FFA – purchased by Raymond Construction, Shelby Veterinary Associates, Few Ready Mix, Cockrell Farms, Toledo Finance Corp., Dairy Queen, State Farm Insurance – Chris Mayfield, Steel Building Supply, Bounds Insurance, Hardy’s Machine Shop, Chance & Julie David for $1,750
  • McKayla Huss, Timpson FFA – purchased by Ki Cattle and Nacogdoches Livestock for $3,499

 

 

 

We would also like to thank the following contributors:

 

 

Hawkeye Hunting Club

Farmer’s State Bank

Shelby Savings Bank

Shelby County Farm Bureau

Mackey Cattle

Tyson-Center

Borders Poultry Supply

Austin Bank

Mathews Real Estate

Deep East Texas Electric Co-op

Center Livestock Auction Barn

McAdam's Propane

American State Bank

Cobb Hatchery

General Shelters

Keith Oswalt Logging

Boles Feed

P5 Cattle Co.

Fish & Still Equipment

Despino Tire

State Representative Chris Paddie

Timpson/Joaquin Quick Stop

Azure

JML Management

Hammer Equipment

Collin Hairgrove

Marcus McCann

High Roller Logistics

Nacogdoches Livestock Exchange

Ki Cattle

Dr. Dixon Golden

Raymond Construction

Smith Sawmill Service

ULTRA Inc.

K&L Contractors

Klein Cattle Company

First Financial Bank

Ward Animal Hospital

Lola Farms

Shelby Veterinary Associates

Heritage Land Bank

Aurora Concepts

Aethon Energy

Rydaco

Sabine State Bank

Joe Bill & Connie Mettauer

Nix Forest Industries

Livestock Nutrition Center

Few Ready Mix

Cockrell Farms

E5 Oilfield Services LLC

Toledo Finance Corp.

Mettauer Law Firm

R&D Distributing

Ace Hardware of East Texas

Center Tire Co.

Chris Link (Link Charolais)

Odessa Link

Toledo Automotive Supply

Factory Direct Portable Buildings

Common Disposal

L&R Timber

5M Gas LLC

T-5 Construction

Farmers Insurance Group

Worsham’s Grocery

Bancorp South

Chance & Julie David

Timpson Tamco

Shoop Financial

Ross Lumber

Hudson Auto Parts

McDonald & Sons Hardware

Rancho Grande - Timpson

Payne’s Community News

Ihlo Sales

Jack’s Saw Shop

Dairy Queen

State Farm-Chris Mayfield

Action Credit

Debby & Tim Amos

Bulldog Tire

Don’s Plumbing

The Coral Cactus

Texas Credit Corporation

James & Robin Conway

James Ramsey Construction

Steel Building Supply

Bounds Insurance

Hardy’s Machine Shop

Judge Allison Harbison

Red River Credit Corporation

Kowgirl's Kitchen

Craig & Sandra Richardson

Robin Connell

Hudman Floral & Gifts

Jim & Melanie Rader

John Paul & Dixie Lawson

TriState Vac & Rental

Eastern Fishing & Rental

Southern Transport

Herrington Services

Topline Rental

Adams Ford

Red Diamond Oilfield

Smires Testing

 

The following individuals and businesses have graciously donated time, effort and materials to the success of our Livestock Show and Sale.  We would like to take this time to personally thank them for their continued support of the youth of Shelby County:

 

John Snider

Terry Allen

Ed Johnson

Rick Campbell

Boo Klein

Robert Griffin

Scott Flowers

Paul Pustka

Shelby County Farm Bureau Board of Directors

 

Congratulations to all of our exhibitors and thank you to all those who donate and volunteer to make this program a huge success!

 

The members of Texas A&M AgriLife will provide equal opportunities in programs and activities, education, and employment to all persons regardless of race, color, sex, religion, national origin, age, disability, genetic information, veteran status, sexual orientation or gender identity and will strive to achieve full and equal employment opportunity throughout Texas A&M AgriLife.  The Texas A&M University System, U.S. Department of Agriculture, and the County Commissioners Courts of Texas Cooperating  Anyone needing special assistance at an Extension Program should contact the Texas A&M AgriLife Extension office of Shelby County at (936) 598-7744 at least two weeks prior to the program or event.

 

 

 

Take A Kid Fishing

Obituaries